وب سایت تخصصی روانشناسی

توضیح کوتاه درباره سایت

دیگه نمیخوام خودخواه باشم، چیکار کنم؟

غرور و خودخواهی بدترین عاداتی هستند که دیگران را از شما دور می کنند. برای افزایش محبوبیت خود نزد دیگران این عادت بد را ترک کنید.

چطور دست از خودخواهی برداریم و این عادت بد را ترک کنیم؟

اگر چه بسیاری از عوامل جامعه امروزی ما باعث می شوند که خودخواه باشیم مخصوصا وقتی پای خواستن چیزی به میان آید. در واقع، این خودخواهی برای خود شما بد نیست و فقط به اطرافیان تان آسیب می رساند. فرد خودخواه به راحتی روابط خود با دیگران را خاتمه می دهد زیرا حفظ رابطه دشوار می شود.

ترک خودخواهی

یک فرد خودخواه هرگز متوجه خودخواهی خودش نمی شود و فکر می کند که ویژگی خوبی دارد. در صورتی که فکر می کنید گرفتار این خودخواهی شده اید نگران نباشید زیرا در این قسمت از سبک زندگی نمناک قصد بر این است که درمان آن را با روش هایی که سراغ داریم با شما در میان بگذاریم.

غرور و خودخواهی

نکته هایی موثر برای پیشگیری از خودخواهی در محل کار و خانه

بپذیرید که خودخواه هستید

در اولین قدم بپذیرید که خودخواه هستید. این گام بسیار دشوار است و صداقت زیادی می طلبد. لازم است چند روز به رفتار و حرکات خود بیندیشید و رفتارهای خودخواهانه را تشخیص دهید.

سعی در اولین بودن نداشته باشید

فرد خود خواه همیشه به دنبال اولین ها می باشد. اگر می خواهید زندگی جدیدی پر از آرامش و خوشبختی داشته باشید، باید اکنون این خواسته را تغییر دهید بدین منظور دفعه بعد زمانی که منتظر صندلی در مترو یا مکانی دیگر بودید، فردی نباشید که همیشه مجبور است همه چیز را در ابتدا به دست آورد.

به یاد داشته باشید که سایر افراد نیز به اندازه شما خاص هستند و آن ها نیز لیاقت دریافت هر آن چه را که می خواهند دارند. در ابتدا لازم است فقط روی این تمرین متمرکز شوید و حداقل 3 بار در هفته آنرا تمرین کنید.

از طرفی به این موضوع نیز توجه داشته باشید که نباید نیازهای خود را آخر از دیگران نیز نگه دارید زیرا در این صورت امکان سو استفاده نیز وجود دارد.

خود خواهی

شما مهم تر از دیگران نیستید

افراد خودخواه همیشه تمایل دارند که خود را برتر از دیگران نشان دهند. شما باید این فکر را از ذهن خود پاک کنید و در عوض قبول کنید که شما نیز همانند آن ها هستید.

فروتن و متواضع باشید زیرا جهان یک مکان بزرگ است و همچنین حاوی شگفتی های بسیاری است که البته شما جزء کوچکی از آن هستید، بنابراین فکر نکنید که لیاقت داشتن چیزهایی بیش از دیگران را دارید.

به جمع توجه کنید

یکی دیگر از بهترین نکات برای پیشگیری از خودخواهی این است که سعی نکنید در کانون توجه قرار بگیرید بلکه خود را در جمع دیگران وارد کنید. اجازه دهید دیگران از این موقعیت استفاده کنند.

بگذارید احساس حسادت یا تلخی شما از بین برود و از موفقیت دیگران لذت ببرید. اگر همیشه می خواهید موفق ترین فرد باشید، از خود سوال کنید که چه چیزهایی را براثر خودخواهی از دست داده اید، سعی کنید آن ها را مجددا با روشی بهتر به دست آورید.

جمع دوستانه

کار داوطلبانه انجام دهید

یکی دیگر از نکات مهم این است که داوطلب باشید. کمک به دیگران درست همانطور که به کمک نیاز دارند، راه حل صحیحی است. اگر می خواهید خودخواهی تان را از بین ببرید به دنبال فرصت هایی برای کمک به دیگران باشید.

داوطلب شدن می تواند دنیای جدیدی را برای شما به وجود آورد، خواهید دید افراد زیادی وجود دارند که کم تر از شما خوش شانس هستند. اگرچه فقط برای نشان دادن زندگی بهتر خود داوطلب نمی شوید اما باید وقت خود را صرف برقراری ارتباط معنادار با دیگرن و دیدن دنیای خارج از خود کنید. در این صورت، احساسات خوبی نصیبتان خواهد شد.

از دیگران تعریف کنید

وقتی دیگران از شما تعریف می کنند، با فروتنی رفتار کرده و شما نیز فرد مقابلتان را ستایش کنید و خودخواه نباشید تا مهربانی در روابط شما حاکم شود.

تعریف از دیگران

شنونده خوبی باشید

افراد خودخواه مطمئنا شنونده های خوبی نیستند زیرا آن ها بیش از حد مشغول صحبت کردن در مورد مشکلات خود، چالش های خود و حتی خواسته های خود هستند و وقت گوش دادن به صحبت های دیگران را ندارند. هر مکالمه ای نیاز به تبادل نظر 50-50 دارد بنابراین مهارت شنیداری خود را ارتقا دهید تا دفعه بعد بهتر و راحت تر با دیگران صحبت کنید.

وقت گذاشتن برای گوش دادن به دیگران روش خوبی برای نشان دادن علاقه شما به آن هاست. از تجربیات دیگران استفاده کنید. مهم ترین چیزی که برای شما باید مهم باشد این است که دیگران درمورد هرموضوعی چگونه فکر می کنند.

به یاد داشته باشید که وقتی افراد در حال صحبت هستند، تنها سرتان را تکان ندهید و منتظر نمانید تا نوبت صحبت شما برسد، بلکه باید سوالاتی را مربوط به گفته هایشان از آن ها بپرسید.

خود را در شرایط دیگران قرار دهید و همدلی کنید

شما باید سعی کنید در مورد سایر افراد اطراف خود فکر کنید و احساس آن ها را در هر شرایط خاص در نظر بگیرید. قبل از هر اقدامی، به احساسات دیگران فکر کنید. هرچه همدلی بیشتری داشته باشید، زودتر می توانید دست از خودخواهی بکشید. فکر کردن در مورد احساسات دیگران بسیار دشوار است اما واقعا یک نکته عالی و موثر برای پیشگیری از خودخواهی است.

همدلی با دیگران

خود را مقایسه نکنید

خود را با دیگران مقایسه نکنید. اگر دائم خود را مقایسه نمایید و توانایی ها و دارایی های خود با دیگران بسنجید، رفته رفته، خودخواه می شوید و قادر نخواهید بود برای دیگران آرزوی شادی و موفقیت کنید. مقایسه کردن خود با دیگران اساسا کار بیهوده ای است پس سعی کنید فقط رقیب خودتان باشید.

اشتراک گذاری نظرات و مسائل را بیاموزید

افراد خودخواه از به اشتراک گذاشتن مسائل خود متنفرند بنابراین حال زمان مناسبی برای تغییر است. از این بعد سعی کنید چیزی را که از هر نظر مناسب یافتید و واقعا دوستش دارید، به دیگران پیشنهاد دهید. شاید در ابتدا این امر سخت باشد اما باعث می شود خودخواهی کمتری داشته باشید.

از هدیه دادن لذت ببرید

هدیه دادن به دوستان و اعضای خانواده راه خوبی برای ابراز عشق و قدردانی شما از آن هاست. همانطور که پیش از این در نمناک اشاره شد اگرچه افراد خودخواه از خرج کردن پول زیاد برای دیگران متنفر هستند اما هدیه دادن به دیگران ممکن است به آن ها کمک کند تا چیزی با ارزش بیشتر از آنچه خرج کرده اند را دریافت کنند. این گونه به تدریج خوشحالی افراد دیگر باعث افزایش خوشحالی شما نیز خواهد شد.

هدیه دادن به دوستان

مثبت باشید

اگر وضعیت را نامناسب می بینید، مدام ایراد نگیرید، غُر نزنید، انتقاد نکنید. فردی که مدام گلایه می کند، خودخواه است زیرا با حرف های منفی دیگران را نادیده می گیرد و خود را تخلیه می کند. مثبت بیاندیشد و مثبت حرف بزنید تا بذر شادی و مثبت اندیشی را به دور و اطراف خود بپاشید.

انتقاد پذیر باشید

اگر سعی دارید تا جلوی خودخواهی تان را بگیرید باید انتقاد پذیر باشید. افراد خودخواه همیشه فکر می کنند که شیوه زندگی آن ها بهترین است و اگر کسی بخواهد به آن ها بازخوردی بدهد ناراحت می شوند.

خب شما نمی توانید همه انتقادات را بپذیرید اما ابتدا بدانید که آیا آن ها در مورد شما نظر مفیدی دارند یا خیر. اگر راه پیشرفت خود را می خواهید، به انتقادات گوش داده و درموردشان فکر کنید.

انتقاد پذیر بودن

پرتوقع نباشید

افراد خودخواه از همه توقع دارند و دوست دارند همه در اختیارشان باشند و مطابق با اراده و میل آنها رفتار کنند. برای درمان خودخواهی باید کم توقع باشید و خود را به جای دیگران بگذارید و سعی کنید آنها را درک کنید.

در برابر خودخواهی دیگران صبور باشید

اگر اطرافیان خودخواه هستند، با آن ها صبور باشید و از رفتارهای آنان، عمق زشتی خودخواهی را دریابید.

سپاسگزار باشید

اگر کسی برای شما کار کوچکی انجام داد از او تشکر کنید و در برابر محبت ها و زحمات دیگران قدردان باشید. سپاسگزاری کردن درک بالای شما از محبت و روابط انسانی را نشان می دهد.

سپاسگزاری کردن

سازش کردن را بیاموزید

افراد خودخواه غالبا فکر می کنند که باید مالک همه چیز در دنیا باشند و از داشته های خود راضی نیستند. اگر فردی خود خواه هستید می توانید وقت خود را صرف فکرکردن در مورد کاری کنید که زندگی شما را بهتر می کند نه آنچه فایده ای ندارد و تنها زمان را هدر می دهد.

برای برطرف کردن خودخواهی باید این احساس را داشته باشید که به اندازه کافی هرچیز ضروری را در زندگی خود دارید و هرچیز اضافی باید فقط به عنوان یک پاداش باشد.

به کارهای گروهی بپیوندید

شرکت و بودن در یک تیم و گروه، راهی عالی برای پیشگیری از خودخواهی است. همه افراد در موقعیت های یکسانی قرار دارند و کسی برتر از دیگری نیست.

این امر به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه نیازهای فردی و نیازهای کل اعضای تیم را متعادل کنید و متوجه شوید که کنار گذاشتن خودخواهی چقدر خوب است. به خصوص اگر رهبر گروه هستید باید نیازهای دیگران را بیش از نیاز خود ببینید.

اگر در تلاش هستید تا خودخواهی خود را برطرف کنید به نکات فوق توجه کنید.

به این موضوع فکر کنید که شما خودخواه متولد نشده اید و اکنون زمان تغییر و کنار گذاشتن این شخصیت بد است. با این حال، تغییر این شخصیت می تواند زمان زیادی را از شما بگیرد اما اگر تلاش کنید، باور داشته باشید که موفق خواهید شد.

لایک : 0
کد امنیتی رفرش