وب سایت تخصصی روانشناسی

توضیح کوتاه درباره سایت

چطور همسرم را آرام کنم؟

احتمالا برای آرام کردن همسر خود در وضعیت ناآرام بسياري از راه هایی که در ذهن داشتید را انجام داده اید. گاهی موفق به آرام کردن همسر خویش شده اید ولی در مواقعی نه تنها آرام نشده بلکه خودتان هم در آتش خشم وی دچار شده اید.

راههای آرام کردن همسر

صبر کنید تا وی آرام شود

زمانی که منطقی شد، خشم خویش را بیان کنید. تعجب نکنید که شوهر شما هنوز عصبانی است، حتی هنگامی که همه چیز مطابق میل او باشد.درک کنید که بدن یک سیستم انرژی است و زمان می برد تا انرژی حل شود و پایان یابد. معمولاً لااقل 20 دقیقه طول میکشد تا اثر آدرنالین کاهش یابد.وقتی او خونسرد و آرام شد، رفتار نامعقولش را بررسی کنید.

 

آرام کردن همسر,چگونه همسرم را آرام کنم,چند راه برای آرام کردن همسر

چگونه همسرم را آرام کنم

 

دلیل عصبانیت را فوری پیدا کنید

زمانی هایی وجود دارد که بطور ناگهانی با عصبانیت همسرتان روبرو می شوید بدون آنکه بدانید او چرا عصبانی است. گاهی رفتار عصبی همسرتان امکان دارد ، علتی بیرون از منزل و رابطه زناشویی داشته باشد.

 

بنابراین بهتر است زن یا شوهر از دلیل عصبانیت همسرشان اگاهی پیدا کنند. در این مواقع ترک کردن شخص عصبانی کار عاقلانه ای نیست برای این که تصور بر این است که چنانچه وی را ترک کند، او ارامش پیدا می کند. در حالیکه این مسأله نه تنها بهبود پیدا نمی کند بلکه اوضاع را بدتر خواهد کرد. زیرا حمله افکار همراه با تنش و عصبانیت در مواقع تنهایی وی را رها نخواهد کرد.

 

در احترام گذاشتن پا فشاری کنید

هر کسی امکان دارد در حین عصبانیت حرف هایی گفته یا کارهایی بکند که بعدا از آنها پشیمان شود. پس درصورتی که در زمان عصبانیت به صحبت های همسرتان جواب دهید، وضعیت بدتر می شود. چنانچه شروع به سرزنش و دعوا با شما کرد، خود را از آن وضعیت بیرون نموده و از وی بخواهید که بعد از آرام گرفتن با هم صحبت کنید.

 

به عنوان مثال همسرتان با عصبانیت شروع به دعوا و سرزنش شما می کند؛ به آرامی به او بگویید" می دونم عصبانی هستی، من هم دلم می خواهد به صحبت های تو گوش دهم، ولی تا هنگامی که بتوانی با من با احترام صحبت کنی به اشپزخانه می روم". برخورد درست در بسياري از موارد سبب تمام شدن بحث و دعوا می شود.

 

آرام کردن همسر,چگونه همسرم را آرام کنم,چند راه برای آرام کردن همسر

آرام کردن همسر عصبانی

 

با همسرتان همدردی کنید

چنانچه شما هم حس عصبانیت می کنید و از حس عصبانیت همسرتان غمگین هستید این حس خویش را به زبان آورید زیرا اگر شخص عصبانی بداند که همسرش احساسات واقعی اش را انکار نموده و نسبت به مسئله پیش آمده بی تفاوت است، خشم اش بیشتر می شود.

 

برای صلح پیش قدم شوید:هنگامی که از علل عصبانیت همسرتان با خبر شدید و بطور واقع بینانه متوجه شدید شما هم در این ماجرا مقصر بوده اید برای آشتی چند قدم بردارید این قدم ها بیانگر این است که خواستار صلح هستید و قسمتی از خطاهای خود را پذیرفته اید و تصمیم دارید مشکل پیش آمده را هر چه سریعتر حل کنید. البته در این راه چند قدم واقعی تر هم باید بردارید.

 

در جواب به عصبانیتش عصبانی نشوید

عصبانی شدن در واکنش به عصبانیت او عاقلانه نیست.اگر شما حمله کلامی او را تحمل میکنید و ارام هستید، احتمالا از رفتارش خجالت زده خواهد گردید و به این فکر می کند که آنرا تصحیح کند، و به شما احترام بیشتری بگذارد.

 

آرام کردن همسر,چگونه همسرم را آرام کنم,چند راه برای آرام کردن همسر

شیوه های آرام کردن همسر

 

روش مه آلود 

این روش به شما کمک می کند تا ایرادگیری های بی سبب را دفع کنید زیرا ایرادگیری سبب می شود عصبانیت همسرتان اوج گرفته و اوضاع بد تر شود، به جای جدل کردن با همسرتان در مورد مسئله پیش آمده تلاش کنید وی را از فضای عصبانیتش منحرف نموده و وارد جاده مه آلود کنید.

 

به طور مثال هنگامی که او بخاطر خودپسندی شما عصبانی است به وی بگویید« موافقم بعضی اوقات در مورد تبعات کار ها فکر نمی کنم ولی در این راه تلاش خودم را بیشتر می کنم» یا چنانچه وی بخاطر تأخیرتان عصبانی است به جای دلیل آوردن تنها به او بگویید« می دانم تاخیر داشته ام تلاش می کنم همین امروز این مسأله را طور دیگری جبران کنم.»

 

خوابیدن در محیطی ارام را به وی پیشنهاد دهید

گاهی اوقات خواب ناکافی سبب می شود شخص تمرکزش کم شده و نتواند درست تصمیم بگیرد و حلقه معیوبی( استرس بیشتر می شود و استرس بیشتر مشکلات را بیشتر می کند و مشکل بیشتر هم باز استرس را بیشتر می کند) شکل می گیرد که وضعیت را وخیمتر می سازد.

 

بنابراین یک توصیه مناسب به همسرتان، به ویژه چنانچه می بینید اخیرا خوابش کم شده، این است که به اندازه کافی برای خوابیدن وقت بگذارد.

 

آرام کردن همسر,چگونه همسرم را آرام کنم,چند راه برای آرام کردن همسر

روش های آرام كردن همسر عصبانی

 

به حل مسأله فکر کنیم

بهتر است به جای پرداختن به رفتار همسرمان و انتقاد و گله به فکر راه حلی باشیم تا وی بتواند مسأله ای را که سبب عصبانیتش شده حل کند. می‎توانیم باهم به این مسئله بپردازیم که چطور باید این خشم را مدیریت کنیم تا دفعه بعد به رفتار نامناسبی منجر نشود. مراقب باشیم نصیحت نکنیم؛ انتقاد، توهین و تحقیر هم به هرجهت، شیوه مناسبی نیست بلکه با همسرمان هم عقیده شویم.

 

جواب های احتمالی در وضعیت استرس زا

- جواب های زیر میتواند به کم کردن تنش در رابطه شما بسیار کمک کند.

- متاسفم که ترا دلخور و عصبانی کرده است.

- چه وقاحتی! این خيلي غیرمنصفانه است.

- تقصیر تو نبوده، این میتواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

- خوب می فهمم چه احساسی داری!

 

لایک : 15
کد امنیتی رفرش