وب سایت تخصصی روانشناسی

توضیح کوتاه درباره سایت

رفتار درست با شوهری که دست بزن دارد

پرخاشگری رفتاری است که بیشتر به گونه اکتسابی از طريق اشخاص آموخته می شود، بدین ترتیب سهم محیط بطور کلی بسیار بیشتر از ژنتیک است، پس میتوان این رفتار را با اموزش مهارت های مناسب کنترل هیجانات منفی( خشم) بهبود بخشید.

زمانی که طرف مقابل رفتار های پرخاشگرانه و برخورد فیزیکی دارد، چاره کار سکوت در مقابل این رفتار ها نیست، بلکه باید مسئولانه در مقابل چنین رفتار هایی از خودمان دفاع کنیم و نباید از خود عکس العمل مشابه و مقابله به مثل داشته باشیم، چراکه این رفتار اسیب های جدّي تری به ارتباط زوجین و فرزندان وارد می کند.

 

خودآگاهی( اگاهی از افکار، هیجانات ورفتار های خودمان) هم در پيش‌گيري از درگیری ها کمک کننده است و در موقعیت های هیجانی صرفا به دنبال متهم کردن طرف مقابل نباشید، شاید قدری بیشتر گوش دادن از پرخاشگری در رابطه بکاهد و همینطور تلاش کنید در مشکلات باتوجه به آشنایی خویش وضعیت گفتگو کردن را فراهم کنید.

 

علل دست بزن داشتن بعضی مردان

 

علل دست بزن داشتن بعضی مردان

مردی که دست بزن دارد، زنش را ظالمانه کتک می زند، با لگد به او می کوبد، اشیا را به سمتش پرت می کند و وسیله ها و دارایی هایش را خراب می کند و از بین می برد. حتی برخی از این شوهران ظالم اسلحه را به طرف همسرشان نشانه می گیرند، از وی سواستفاده می کنند یا فرزندانشان را تهدید می کنند.

 

به طور کلی دلیل اصلی دست بزن داشتن مرد را در موارد زیر میتوان خلاصه کرد:

 

اعمال قدرت و کنترلگری

مردی که دست بزن دارد، می خواهد قدرتش را با کتک زدن به شریک زندگی اش ثابت کند و وی را تحت کنترل داشته باشد. دست بزن پیدا کردن مرد در زندگی زناشویی نشان مرگ هم دردی ، هم دلی، ملاطفت و عشق در این رابطه است.

 

شوهر دست بزن از ترس، شرم، ارعاب و حس گناه همسر درمانده اش و زور بازوی خود برای قربانی کردن همسرش و تحت اختیار قرار گرفتن او استفاده می کند. این مردان ظالم گاهی وقت ها حتی عزیزان همسرشان را ازار میدهند و یا تهدید می کنند تا قدرت حقیقی یا خیالی خویش را بیشتر به وی نشان دهند.

 

دست بزن مردان,چه مردانی دست بزن دارند,نحوه برخورد با مردی که دست بزن دارد

مردي که دست بزن دارد

 

عدم توانایی کنترل خشم

بعضی از مردان بطور کلی به دلیل این که مهارت کنترل خشم در موقع عصبانیت را ندارند دست به خشونت و کتک کاری می زنند. مردان عصبی و پرخاشگر تلاشی در جهت برقراری رابطه مؤثر با طرف مقابل نمی کنند و به ناسالم ترین شیوه ممکن یعنی خشونت ناراحتی و نارضایتی خود را نسبت به مسایل ابراز می کنند.

 

تربیت نادرست در زمان کودکی

مردانی که دست بزن دارند، معمولاً افرادی هستند که خودشان هم در دوران کودکی مورد خشونت و آزار جسمی والدین قرار گرفته اند و در واقع میتوان گفت این اشخاص خشم فروخورده ای از قبل بهمراه دارند. یا این که بطور کلی در خانواده ای تربیت شده اند که خشونت و کتک کاری در آن عادی بوده است.

 

به خصوص در خانواده هایی که پدر از کتک زدن  و خشونت برای اعمال قدرت استفاده می کند و در مشاجرات دست روی همسرش بلند می کند، احتمال این که پسر خانواده این رفتار را الگو قرار دهد و در آينده با همسرش چنين برخوردی داشته باشد بسیار زیاد است. در واقع تربیت نادرست در زمان بچگی یکی از علل اصلی دست بزن داشتن بعضی از مردان است.

 

مشکلات روان پریشی و اختلال های شخصیتی

افرادی که دچار بیماری روحی مثل اختلال شخصیت مرزی، سادیسم و اختلال پارانوئید( شخصیت شکاک) هستند هم امکان دارد رفتار غیر طبیعی مثل خشونت نسبت به همسرشان داشته باشند.

 

بعضی از این اشخاص حتی همسرشان را بسیار دوست دارند ولی به دلیل افکار بیمار گونه ای که دارند وی را ازار می دهند. به عنوان مثال امکان دارد فرد دچار اختلال روانی برای سنجش ميزان محبّت همسرش به وی اسیب بزند. یا این که بدون علت موجهی به وفاداری او شک کند و دست به خشونت بزند.

 

اعتياد و سوء مصرف مواد

در بسياري از موارد رفتار خشونت آمیز نسبت به همسر در اثر اعتياد شوهر و سوء مصرف مواد است. افرادی که قرص های روانگردان استفاده می کند و یا به مخدرها یا مشروبات الکلی اعتياد دارند، شدیداً مستعد رفتار خشونت آمیز هستند.

 

اشخاص معتاد چه در زمان نشئه بودن و چه بخاطر عارضه های استفاده از مواد، کنترل کافی بر احساسات و رفتار خویش ندارند. بسياري از این مردان نسبت به همسرشان دچار خیالات منفی میشوند و طبق همین توهمات بدون اساس، دست به خشونت نسبت به وی می زنند.

 

دست بزن مردان,چه مردانی دست بزن دارند,نحوه برخورد با مردی که دست بزن دارد

برخورد با مردانی که دست بزن دارند

 

راه حل های کلی  برای برخورد با مردانی که دست بزن دارند

 

خونسردی تان را حفظ کنید.

در شرایطی که شخص عصبانی دائم خشم خویش را بر سرتان فرو می ریزد، قابل پیش بینی ترین واکنش این است که شما درهم ریخته و عصبانی شوید. این عصبانیت شما سبب می شود که شخص عصبانی حقی را برای خودش قائل شود که عصبانیت او مجاز بوده است.

 

خونسردی شما سبب می شود که کنترل بیشتری بر وضعیت داشته باشید. بدین ترتیب فاصله تان را از عصبانیت او حفظ کنید.آگاه باشید که عصبانیت امری گذراست و عاقبت او ارام خواهد شد. چنانچه شما همانند او عصبانی شوید، زمان عصبانیت طولانی‌تر شده و امکان دارد تبعات شدیدتری داشته باشد.

 

ریشه یابی کنید

 

باید بدانید همسرتان برای این که به خواسته اش برسد و یا این که بتواند حرف خود را به کرسی بنشاند به زور و پرخاشگری متوسل می شود یا این که ایشان دقیقاً احساسات خود را بخوبی درک نمی کند و یا آنکه قدرت درست فکر کردن را از دست می دهد و کارهایی انجام می دهد که در وضعیت عادی آنرا انجام نمی دهد.

 

برای فهمیدن این مطلب، بهتر است بدون خشم و پیشداوری به قضاوت بنشینید، دلیل مشاجرات را از نامزدی تا کنون بنویسید و سیر بحث را بررسی کنید اینکه چگونه شد کار به برخورد فیزیکی رسید، رفتار و کلام خویش را به زمان خشم همسرتان یادداشت کنید، حتما با این عمل خواهید توانست دلیل را شناسایی کنید.

 

سهم هردویتان را در آغاز و ادامه و نتیجه مشاجره یادداشت کنید. درصورتی که این عمل صرفاً به خاطر هدفی انجام می شود شما باید حساسیت های همسرتان را شناسایی نموده و تلاش کنید حتی المقدور از ایجاد و یا شدت گرفتن آن امتناع کرده و یا آنکه با توسل به تدابیری از شدت گرفتن مشکل جلوگیری کنید تا کار به کتک کاری نرسد.

 

دست بزن مردان,چه مردانی دست بزن دارند,نحوه برخورد با مردی که دست بزن دارد

خصوصیات مردانی که دست بزن دارند

 

قربانی نشوید!

این تفکر« سوختن و ساختن» یا اینکه میشنویم برخی زنان می گویند« چاره ای جز تحمل ندارم!» همه باورهای غلطی میباشند که شکل گرفته اند. بسياري خانم‌ها با این فکر که« اگر طلاق بگیرم، آينده فرزندانم خراب می شود»،« خواستگاری خواهرم به هم میخورد» یا« خانواده من طلاق را به هیچ علتی نمی پذیرند» خود را بخاطر افراد دیگر قربانی می کنند.

 

عمل نکردن به خواسته های غیر منطقی

به برخی خواسته های غیر منطقی شوهرتان عمل نکنید. توجه داشته باشید چنانچه شما بخاطر حفظ زندگی مشترک، حاضر باشید هر خواسته غیر منطقی شوهرتان را انجام دهید، این روال کم کم طبیعی می شود و امکان دارد روزی از این شرایط خسته شوید که امکان تغيير تا حد زيادي کاهش یافته باشد.

 

نکته ديگر اینکه شاید همسرتان با پرخاشگری و تنبیه جسمی شما می خواهد به نوعی جایگاه خویش را در خانواده استحکام بخشد و با این شیوه قدرت خویش را نشان دهد، اگر این طور است باید از طريق یک مشاور خانواده، او را آگاه کنید که سخت در اشتباه است و قدرت مرد به هیچ وجه به معنی پرخاشگری در خانواده نیست. در مطلب محوری امروز توضیحات بیشتری در این مورد ارائه شده است.

 

دست بزن مردان,چه مردانی دست بزن دارند,نحوه برخورد با مردی که دست بزن دارد

کتک زدن زن و خشونت خانگی

 

مراجعه به روان شناس الزامی است

پرخاشگری کلامی یا فیزیکی بی سبب یکی از علامت های اختلال های شخصیت است. اشخاص مبتلا به انواع مختلف این نوع از اختلالات، ویژگی های مختلفی دارند که وجود یا عدم وجود حس پشیمانی و افسوس پس از ارتکاب به عمل پرخاشگرانه، یکی از وجوه تمایز آنهاست، ولی گاه ریشه همین رفتار را میتوان به عادت و یا تقلید از الگوهای اموزشی شخص در زمان کودکی و عدم اگاهی از مهارتهای کنترل خشم، نسبت داد.

 

بهرحال تشخیص دلیل اصلی این مسئله بر عهده روانشناس است و متعاقب با آن، تشخیص درمان خاصی هم مطالبه می شود. چه بسا چنانچه مشکل جدّي باشد ادامه این زندگی به صلاح نیست.

 

و توصیه آخر برای زنان؟

عشق چیز زیبایی است. همه باید در جستجویش باشیم. ولی بسياري زنان فکر می کنند همه چیز عشق است و قسمت های ديگر زندگی و شخصیت شان را فراموش می کنند. گویی از هیچ مسیر دیگری جز دوست داشتن و دوست داشته شدن نمی شود به رضایت رسید.

 

توصیه ام بطور خلاصه این است که دنبال عشق خوب بروید و عشق بد را تمام کنید. عشق و رابطه عاشقانه همه چیز نیست.

 

 

لایک : 0
کد امنیتی رفرش