وب سایت تخصصی روانشناسی

توضیح کوتاه درباره سایت

رفتار درست با شوهری که دست بزن دارد

پرخاشگری رفتاری است که بیشتر به گونه اکتسابی از طريق اشخاص آموخته می شود، بدین ترتیب سهم محیط بطور کلی بسیار بیشتر از ژنتیک است، پس میتوان این رفتار را با اموزش مهارت های مناسب کنترل هیجانات منفی( خشم) بهبود بخشید.

زمانی که طرف مقابل رفتار های پرخاشگرانه و برخورد فیزیکی دارد، چاره کار سکوت در مقابل این رفتار ها نیست، بلکه باید مسئولانه در مقابل چنین رفتار هایی از خودمان دفاع کنیم و نباید از خود عکس العمل مشابه و مقابله به مثل داشته باشیم، چراکه این رفتار اسیب های جدّي تری به ارتباط زوجین و فرزندان وارد می کند.

 

خودآگاهی( اگاهی از افکار، هیجانات ورفتار های خودمان) هم در پيش‌گيري از درگیری ها کمک کننده است و در موقعیت های هیجانی صرفا به دنبال متهم کردن طرف مقابل نباشید، شاید قدری بیشتر گوش دادن از پرخاشگری در رابطه بکاهد و همینطور تلاش کنید در مشکلات باتوجه به آشنایی خویش وضعیت گفتگو کردن را فراهم کنید.

 

علل دست بزن داشتن بعضی مردان

 

علل دست بزن داشتن بعضی مردان

مردی که دست بزن دارد، زنش را ظالمانه کتک می زند، با لگد به او می کوبد، اشیا را به سمتش پرت می کند و وسیله ها و دارایی هایش را خراب می کند و از بین می برد. حتی برخی از این شوهران ظالم اسلحه را به طرف همسرشان نشانه می گیرند، از وی سواستفاده می کنند یا فرزندانشان را تهدید می کنند.

 

به طور کلی دلیل اصلی دست بزن داشتن مرد را در موارد زیر میتوان خلاصه کرد:

 

اعمال قدرت و کنترلگری

مردی که دست بزن دارد، می خواهد قدرتش را با کتک زدن به شریک زندگی اش ثابت کند و وی را تحت کنترل داشته باشد. دست بزن پیدا کردن مرد در زندگی زناشویی نشان مرگ هم دردی ، هم دلی، ملاطفت و عشق در این رابطه است.

 

شوهر دست بزن از ترس، شرم، ارعاب و حس گناه همسر درمانده اش و زور بازوی خود برای قربانی کردن همسرش و تحت اختیار قرار گرفتن او استفاده می کند. این مردان ظالم گاهی وقت ها حتی عزیزان همسرشان را ازار میدهند و یا تهدید می کنند تا قدرت حقیقی یا خیالی خویش را بیشتر به وی نشان دهند.

 

دست بزن مردان,چه مردانی دست بزن دارند,نحوه برخورد با مردی که دست بزن دارد

مردي که دست بزن دارد

 

عدم توانایی کنترل خشم

بعضی از مردان بطور کلی به دلیل این که مهارت کنترل خشم در موقع عصبانیت را ندارند دست به خشونت و کتک کاری می زنند. مردان عصبی و پرخاشگر تلاشی در جهت برقراری رابطه مؤثر با طرف مقابل نمی کنند و به ناسالم ترین شیوه ممکن یعنی خشونت ناراحتی و نارضایتی خود را نسبت به مسایل ابراز می کنند.

 

تربیت نادرست در زمان کودکی

مردانی که دست بزن دارند، معمولاً افرادی هستند که خودشان هم در دوران کودکی مورد خشونت و آزار جسمی والدین قرار گرفته اند و در واقع میتوان گفت این اشخاص خشم فروخورده ای از قبل بهمراه دارند. یا این که بطور کلی در خانواده ای تربیت شده اند که خشونت و کتک کاری در آن عادی بوده است.

 

به خصوص در خانواده هایی که پدر از کتک زدن  و خشونت برای اعمال قدرت استفاده می کند و در مشاجرات دست روی همسرش بلند می کند، احتمال این که پسر خانواده این رفتار را الگو قرار دهد و در آينده با همسرش چنين برخوردی داشته باشد بسیار زیاد است. در واقع تربیت نادرست در زمان بچگی یکی از علل اصلی دست بزن داشتن بعضی از مردان است.

 

مشکلات روان پریشی و اختلال های شخصیتی

افرادی که دچار بیماری روحی مثل اختلال شخصیت مرزی، سادیسم و اختلال پارانوئید( شخصیت شکاک) هستند هم امکان دارد رفتار غیر طبیعی مثل خشونت نسبت به همسرشان داشته باشند.

 

بعضی از این اشخاص حتی همسرشان را بسیار دوست دارند ولی به دلیل افکار بیمار گونه ای که دارند وی را ازار می دهند. به عنوان مثال امکان دارد فرد دچار اختلال روانی برای سنجش ميزان محبّت همسرش به وی اسیب بزند. یا این که بدون علت موجهی به وفاداری او شک کند و دست به خشونت بزند.

 

اعتياد و سوء مصرف مواد

در بسياري از موارد رفتار خشونت آمیز نسبت به همسر در اثر اعتياد شوهر و سوء مصرف مواد است. افرادی که قرص های روانگردان استفاده می کند و یا به مخدرها یا مشروبات الکلی اعتياد دارند، شدیداً مستعد رفتار خشونت آمیز هستند.

 

اشخاص معتاد چه در زمان نشئه بودن و چه بخاطر عارضه های استفاده از مواد، کنترل کافی بر احساسا